Glukometry

CardioChek - glukometr - cholesterol - rysunekGlukometry to medyczne, przenośne diagnostyczne urządzenia służące do szybkiego i precyzyjnego pomiaru oraz bieżącego odczytu poziomu cukru (glukozy).  Możliwe są także w niektórych modelach inne pomiary w krwi, takie jak: cholesterol całkowity, dobry cholesterol, zły cholesterol LDL, trójglicerydy, ciała ketonowe, kreatynina. Badania wykonuje się we krwi włośniczkowej, pobieranej zwykle z opuszka palca.

Dokładny wynik otrzymujemy w ciągu kilkunastu sekund. Wystarczy tylko włożyć do aparatu (glukometru) pasek testowy, nanieść na jego końcówkę niewielką kroplę krwi i odczytać wynik na wyświetlaczu. Właściwy poziom cukru we krwi waha się pomiędzy 80 a 105 mg/dl, tj. około 4,5-5,5 mmol/l.

Cała procedura pomiaru jest maksymalnie uproszczona i jest bez problemów wykonywana przez pacjentów lub rodziny chorych na cukrzycę. Umożliwia to domowe monitorowanie leczenia cukrzycy.

Paski do pomiaru glukozy (cukru) w krwi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostępne są testy paskowe do pomiaru cholesterolu całkowitego ale również jako jedyny ma możliwość przy pomocy paska testowego zrobienia analizy dobrego cholesterolu HDL z krwi pacjenta.

W zależności od rodzaju wykonywanego badania (testu) mamy do dyspozycji:


Aparat CardioChek to nowoczesny glukometr który, pozwala użytkownikowi na określenie poziomów cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL, poziomu cukru (glukozy), ciał ketonowych (beta hydroksymaślan), trójglicerydów oraz kreatyniny.

Wynik otrzymujemy w zależności od rodzaju testu od minuty do kilku minut. Aby dostarczyć użytkownikowi prawidłowe wyniki, glukometr wymaga dokładnego pomiaru temperatury. CardioChek używa w tym celu wbudowany w urządzenie termistor krzemowy typu aSM121 wykonanego przez SiMistor w technologii CMOS, wyposażonego w zintegrowany kalibrator liniowy z firmy Andigilog.

Termistor aSM121 mierzy temperaturę otoczenia, co umożliwia testerowi CardioChek przeprowadzenie auto kalibracji przed określeniem różnych poziomów substancji w badanej próbce krwi. Do przeprowadzenia badania wykorzystywane jest zjawisko fotometrii refleksyjnej, oraz złożonej reakcji chemicznej na powierzchni paska testowego dającej bardzo dokładne wyniki badania.

Na całe szczęście - użytkowników - cały ten proces odbywa się automatycznie i użytkownik nie musi się tym przejmować. Więcej informacji na temat urządzenia CardioChek na stronie CardioChek.pl

Glukometry są produkowane przez wielu producentów. Różnią się ceną i możliwościami oraz dostępnością pasków testowych. Najlepszym prezentem dla babci czy dziadka jest właśnie glukometr.