Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/red-med/ftp/wwww_redmed_pl/libraries/cms/application/cms.php on line 464
Prostata

Prostata

Prostata (inaczej stercze) - stanowi część męskiego układu płciowego, to niewielki gruczoł umieszczony pod pęcherzem moczowym, który produkuje substancje będące składnikiem nasienia. Niestety wraz z upływem lat coraz częściej daje się we znaki ów gruczoł. Już pierwsze niepokojące objawy takie jak np. częste oddawanie moczu powinny skłonić mężczyznę do wizyty u specjalisty - urologa.

Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na tzw. łagodny rozrost prostaty cierpi połowa mężczyzn po sześćdziesiątce. Ci zaś, którym udało się dożyć 80. roku życia, mają niemal zawsze kłopoty z prostatą.

Głównym powodem przerostu gruczołu krokowego jest testosteron hormon płciowy, który decyduje również o rozwoju cech płciowych, o poziomie libido, a także o tym, iż, wcześniej bądź później, większość mężczyzn łysieje.

Testosteron początkowo oddziałuje na prostatę niepostrzeżenie. U 40-latków gruczoł ma jeszcze niewielkie rozmiary, ale w jego wnętrzu już zachodzą niekorzystne zmiany. Z wiekiem proces ten się nasila.

Prostata rośnie i zaczyna coraz wyraźniej uciskać na cewkę moczową. Trudniej jest zrobić siusiu, samo oddawanie moczu trwa dłużej, częściej odczuwa się silne parcie na pęcherz. Chory zmuszony jest dwu-, trzykrotnie wstawać do ubikacji w nocy, trudno mu na dłużej wyjść z domu, bo musi stale pamiętać o dostępie do toalety.

Mężczyźni są często nieświadomi istnienia gruczołu, który z wiekiem zaczyna przysparzać im kłopotów. Tymczasem, wedle statystyk, prostata dokucza już co drugiemu panu po pięćdziesiątym roku życia, choć mężczyzna często nie zdaje sobie sprawy, co jest źródłem jego dyskomfortu. W Polsce przerost prostaty dotyczy ponad 2 milionów mężczyzn - połowy z tych, którzy ukończyli 50. rok życia.

Objawy prostaty
Objawy rozpoczynającej się choroby stercza wynikają z powiększenia (rozrostu) gruczołu krokowego i z podrażnienia dolnych dróg moczowych. Powiększenie gruczołu stanowi przeszkodę w odpływie moczu z pęcherza moczowego, dlatego też objawy te nazywamy objawami przeszkody podpęcherzowej. Do tej grupy objawów zaliczamy:

 • osłabienie strumienia moczu,
 • czekanie z rozpoczęciem oddania moczu (czyli mikcji),
 • przerywany strumień moczu,
 • wykapywanie moczu z cewki po oddaniu moczu,
 • oddawanie moczu "na raty",
 • uczucie niepełnego oddania moczu,
 • w stadium zaawansowanym - zatrzymanie moczu.
 • wrzód żołądka lub dwunastnicy


Przy zatrzymaniu moczu może dojść do zjawiska zwanego ischuria paradoxa - paradoksalnego oddawania moczu. Polega ono na tym, że mimo olbrzymiego pęcherza wypełnionego zalegającym moczem wydobywa się on jedynie kroplami z cewki moczowej.

Grupę objawów spowodowanych podrażnieniem dolnych dróg moczowych stanowią następujące dolegliwości:

 • oddawanie moczu w nocy (od 1-4 i więcej razy),
 • częstomocz dzienny,
 • gwałtowne parcie na mocz,
 • niemożność powstrzymania oddawania moczu.