Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/red-med/ftp/wwww_redmed_pl/libraries/cms/application/cms.php on line 464
Termometr medyczny

Termometr medyczny

Po wycofaniu w 2007 roku termometrów rtęciowych, pojawiły się alternatywy takie jak termometry na podczerwień i laser. Zalety takich termometrów to przede wszystkim bezinwazyjność (w przypadku tych bezdotykowych), większy zakres temperatur który pozwala mierzyć nie tylko temperaturę ciała ale również innych obiektów. Wiele termometrów oferuje również funkcję zapamiętywania pomiarów.

Termometr na podczerwień to najnowocześniejsza technologia służąca do pomiarów ciała człowieka i otoczenia. Jak działa taki termometr? Na podstawie promieni cieplnych, które emituje badane ciało ustala aktualną temperaturę. Ten typ termometrów może być również nazywany pistoletem temperaturowym, pirometrem, jeśli jest to termometr bezdotykowy, lub jeżeli zamiast podczerwieni wykorzystuję laser do pomiaru, termometrem laserowym.

Ogólnie przyjęto że właściwa temperatura ciała człowieka to 36,6oC, jednakże zależy ona od czynników takich jak czas, miejsce i może się wahać od 36,2oC a 37,1oC. Człowiek najniższą temperaturę osiąga w nocy około godziny 3-ciej, natomiast najwyższa temperatura występuje w godzinach 18 - 22. Temperatura wyższa niż powyższe wartości, ale mniejsza niż 38oC sygnalizuje nam stan podgorączkowy. Termometrem medycznym w zależności od modelu, temperaturę mierzymy na czole, w bądź za uchem. Wynik otrzymujemy już po 1 - 3 sekundach.